Grecki


Angielski


Rybołówstwo


Zabytki




Rybołówstwo

  1. Gatunki ryb
  2. Zagrożone gatunki 
  3. Potrawy rybne

Gatunki ryb

Polska

Grecja

Sum jest to największa ryba słodkowodna Europy. Osiąga długość ponad 2m i masę ciała ponad 100kg.Ma długie ciało które jest pozbawione łusek, dużą głowę i duży otwór gębowy. Jest rybą drapieżniczą zjada żaby, małe ssaki a nawet ptaki wodne.

Makrela to gatunek ryby morskiej z rodziny makrelowatych.Występuje w morzu Egejskim,odgyrwa bardzo ważną role w przemyśle ponieważ jest łapany masowo.Makrela ma wrzecinowate, wydłużone ciało o spiczastym pysku i szerokim otworze gębowym.Dorosłe osobniki osiągaja mase 1kg oraz długosć nawet do 50cm.Makrele są drapieżnikami którę odzywiają się skorupiakami oraz innymi stworzeniami przydennymi,ślimakami oraz małymi rybami.Makrela jest nie tylko smaczna,ale i zdrowa.Ma w sobie dużo białka oraz w tym ważne aminokwasy.

Karp to duża, słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych. Osiąga ponad 1m długości i masę nawet do 40kg. Ciało wydłużone, wrzecionowate. Otwór gębowy dolny, mięsisty zaopatrzony w 2 pary wąsików.

Sardynka jest to grupa ryb o małych rozmiarach które należą do rodziny śledziowatych. Sardynki są małe. Ich długość ciała wynosi średnio od 15 do 30cm.Maja srebrzysty kolor ich ciało jest nieco owalne i wyraźnie wydłużone. Sardynki są przeważnie wykorzystywane do wielu czynnosci np do suszenia i wędzenia, przetwórstwa rybnego lub na przynętę. Są bardzo bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.Sardynki jada się całe, razem z kośćmi, są one cennym źródłem wapnia i jodu oraz innych mikroelementów , a także witamin.

Leszcz to dość duża ryba z rodziny karpiowatych, pospolita w naszych wodach. Ryba ta ma bocznie spłaszczone ciało. Jest ono silnie wygrzbiecone. a grzbiecie znajduje się niewielka płetwa grzbietowa. Ubarwienie jest srebrzyste, złotawe lub brunatne. Grzbiet jest ciemny. Młode osobniki mają szaro-niebieskie płetwy. Leszcze osiągają 75cm długości ciała oraz 6-7kg ciężaru.

Krewetki to skorupiaki zaliczone do podrzędu Pleocyemata z rzędu dziesięcionogów i jedne z popularniejszych skorupiaków oraz owoców morza.Krewetki różnią sie od siebie wielkością,kształtem odnoży i barwą.Krewetki sa cenione zaróno ze względu na smak,jak i walory odżywcze.Są doskonałym źródłem dobrze przyswajalnego białka i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które maja korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Krewetki są bardzo zdrowe, aczkolwiek wiele zależy od tego, w jaki sposób je pozyskano. Nie wszystkie pochodzą z naturalnych połowów. Wiele krewetek wyławia się ze sztucznych hodowli.

Zagrożone gatunki

W województwie mazowieckim możemy wyróżnić również gatunki zagrożone są nimi m.in: karp, okoń, sandacz, szczupak. Aby zapobiec wyginięciu ryb należy przede wszystkim pamiętać o tym aby nie zaśmiecać środowiska w jakim się znajdują. Bardzo szkodliwe dla ryb są zapory ponieważ blokują szlaki którymi wędrują ryby co przeszkadza im to np. podczas tarła co powoduje drastyczny spadek rozmnażania się ryb. Aby wspierać populację ryb należy również promować ochronę przyrody ponieważ zdrowe ekosystemy wspomagają ochronę klimatu.

Gąbki to bardzo nietypowe zwierzęta. Nie posiadają neuronów, mięśni, narządów rozrodczych, a ich ciałom brakuje symetrii. Ich kształt przypomina rośliny. Gąbki są uważane za jedne z najstarszych zwierząt na ziemi. Uważa się, że wyewoluowały one około 500 milinów lat temu. Gąbki występują najczęściej w wodach słonych, a jedynie 200 z nich zamieszkuję środowiska słodkie.

Potrawy Rybne

Ryba po grecku – jest to potrawa podawana na ciepło lub na zimno, w której są smażone smażone kawałki rybne w sosie warzywnym. Bardzo często jest obsypana startą marchewka. Po usmażeniu ryb, dusi się je niedługi czas w warzywnych dodatkach.

Garides –  saganaki czyli krewetki zapiekane w sosie pomidorowym z fetą to jedno z najbardziej znanych dań kuchni greckiej.


Karp wigilijny – tradycyjna polska potrawa podawana podczas wigilii świąt Bożego Narodzenia. Pokrojone kawałki karpia soli się, obtacza w bułce tartej i smaży na oleju lub maśle. Opcjonalnie, przed soleniem ryby, można polać ją sokiem z cytryny.

Dorada to pyszna ryba popularna w kuchni krajów basenu Morza Śródziemnego w tym również w kuchni greckiej. Niezwykły smak jej soczystego ale zwartego mięsa sprawia, że im prostszy sposób przyrządzenia wybierzemy tym bardziej będziemy mogli cieszyć się jej walorami.

Śledź pod pierzynką – jest to potrawa, która jest sałatka. Danie to może wpasować się bardzo dobrze nawet na stół wigilijny. Robiąc tą sałatkę, składniki układamy warstwami. Na samym dole ląduje pokrojony w małe kostki śledź, następnie cebulę, starte na tarce o dużych oczkach ziemniaki, w podobny sposób starte jajko na twardo, pod koniec nakładamy na wierzch majonez i przykrywamy startym serem.

Dorsz smażony w cieście podawany ze skordalią – czosnkową pastą – to danie zwyczajowo podawane w Grecji w Dzień Niepodległości.


Zabytki Mazowsze vs. Tesalia

  1. Zabytki
  2. Szlaki zabytkowe
  3. Wpływ zabytków na turystykę 

Zabytki

Polska
Grecja

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – muzeum założone w 1971 r. W jego ekspozycji znajduje się wieś rzędówka z 10 zagrodami, kościół, dworek, karczma i kuźnia. W budynkach urządzane są wystawy poświęcone konkretnym tematom, a budynki zachowują swoje pierwotne funkcje. Na terenie muzeum żyją zwierzęta gospodarskie. W okresie maj-wrzesień w muzeum organizowane są „Niedziele w skansenie” , w których w każdej zagrodzie na odwiedzających czekają atrakcje np.: wytwarzanie masła, warsztaty pracy kowala, rzeźbiarza, hafciarki, garncarza. Oprócz „niedziel w skansenie” organizowane są imprezy okolicznościowe związane z cyklem życia na wsi, takie jak miodobranie, żniwa, wykopki. Turyści mogą wtedy zobaczyć jak wykonywane były dawniej prace.

Starożytny teatr w Larisie  – To teatr z III w. p.n.e. znajdujący sie w Larisie. Jest jednym z największych teatrów w Grecji. Początkowo funkcjonował jako teatr i miejsce spotkań. Pod koniec I w. p.n.e. został przekształcony w rzymska arenę. W II-III w. arena uległa znacznemu zniszczeniu przez trzęsienie ziemi, a w czasie kolejnego w VII w. została prawie doszczętnie zburzona. 

Płock wzgórze tumskie  – Wzgórze tumskie to stroma, 53 metrowa skarpa. Jest panorma miasta od strony Wisły. Na wzgórzu znajduje się 900-letnia katedra. Obok katedry znajdują się 2 wieże najstarszego murowanego zamku zamku na Mazowszu, a dalej – jeden z najpiękniejszych tatuaży w Polsce. U podnóża wzgórza rozciąga się kąpielisko-plaża sobótka. 

Meteory – Niewielki masyw skalny w okolicach miasta Kalambaka, na którym, w szczycie rozkwitu, działały 24 klasztory. Do dziś aktywnych jest 6 klasztorów, które są dostępne dla zwiedzających. W każdym klasztorze znajduje się kościół i pomieszczenia mieszkalne służące mnichom i mniszkom służące w codziennym życiu. 

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – Najwyższy zabytek w Polsce, znajdujący się w Warszawie. Budynek ma 237m i 42 piętra. Powstał w 1995 roku z inicjatywy Józefa Stalina jako dar narodu radzieckiego dla Polaków. Na początku jego istnienia w jego wnętrzach odbywały się koncerty, wystawy, targi, pokazy. Obecnie w pałacu znajdują sie teatry, muzea, knajpki oraz kino.

Zamek w Platamonas – Zamek krzyżowców zbudowany w latach 1204-1222. Znajduje się w północnej Grecji na południowy wschód od Olimpu. Wieża znajdująca się przy zamku jest średniowieczną fortecą. 

Szlaki zabytkowe

Łazienki królewskie w Warszawie-to zespół pałacowo-ogrodowy, na który składają się zabytkowe budynki, pawilony, rzeźby oraz ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny, Chiński oraz od 2015 roku- niewielki ogród Holenderski. Dokładniej, w Łazienkach znajduje się około 40 budynków, a do parku prowadzi 10 bram. Budynki zachwycają swoim stylem i historią. Jednak, zdecydowanie najbardziej znanym budynkiem Łazienek Królewskich jest Pałac na Wyspie. To perła architektury na skalę ogólnopolską, w stylu klasycystycznym.

Meteory-ich grecka nazwa meteoros  oznacza “zawieszony w powietrzu” lub “środek nieba”. Najwyższe z wyrastających w górę skał mają ponad 500m wysokości. Na tych skałach mnisi  przybywali w poszukiwaniu ciszy i spokoju. W niektórych zagłębieniach można zaobserwować wyrzeźbione flagi. Na meteorach również są klasztory. Poza klasztorami można przemieszczać się pieszo jak i samochodem. Jest tam np. klasztor Moni Megaolu Meteoru, a także klasztor Moni Varlaam.

Wpływ zabytków na turystykę

Zabytki maja ogromny wpływ na turystykę. Przyciągają turystów, którzy zwiedzając pozytywnie wpływają na bilans płatniczy państwa. Dzieki urlopowiczom osoby, które prowadzą działalności takie jak hotele czy restauracje zarabiają na zwiedzających. Turyści często korzystają z usług przewoźników, przewodników i tłumaczy co pozwala na stworzenie nowych możliwości zatrudnienia i zmniejszenia bezrobocia. Jest to istotnym czynnikiem pobudzenia rynku pracy. 

O nas

Cześć, pochodzimy z Polski, aktualnie jesteśmy w Grecji w Leptokarii, jesteśmy tutaj z powodu projektu szkolnego: wymiany uczniowskiej której jesteśmy częścią. w Polsce uczęszczamy do szkoły ponadpodstawowej w Drobinie, część naszej grupy jest informatykami, część jest handlarzami. Prywatnie jesteśmy bardzo przyjaźni, uprzejmi, kreatywni, sprytni. Cechujemy się szybkim czasem działania i jej dokładnością. Cenimy czas, chcemy robić jak najwięcej w jak najszybszym czasie. Nasze wspólne hobby: piłka nożna, koszykówka, pływanie, bieganie, podróżowanie, wspólne wyjścia, chodzenie na siłownię.